Murata Electronics North America GRM155R61C105ME01D
GRM155R61C105ME01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61C105ME01D
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61C105ME01D.pdf
Availability of GRM155R61C105ME01D
QUANTITY
GRM155R61C105ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61C105ME01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61C105ME01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61C105ME01D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61C105ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61C105ME01D Details Description
Related parts for GRM155R61C105ME01D
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-86 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 5A DO201AD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES 121 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf