Murata Electronics North America GRM155R61C224KA12D
GRM155R61C224KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61C224KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61C224KA12D.pdf
Availability of GRM155R61C224KA12D
QUANTITY
GRM155R61C224KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61C224KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61C224KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61C224KA12D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61C224KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61C224KA12D Details Description
Related parts for GRM155R61C224KA12D
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM TYPE K datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S TH RECP LC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 28000 Gates, 143MHz, 2432-Cell, CMOS IC datasheet.pdf