Murata Electronics North America GRM155R61E104KA87D
GRM155R61E104KA87D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61E104KA87D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61E104KA87D.pdf
Availability of GRM155R61E104KA87D
QUANTITY
GRM155R61E104KA87D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61E104KA87D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61E104KA87D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61E104KA87D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61E104KA87D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61E104KA87D Details Description
Related parts for GRM155R61E104KA87D
IC DATA ACQ SYS 12BIT 5V 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2413 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 50MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf