Murata Electronics North America GRM155R61E225KE11D
GRM155R61E225KE11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61E225KE11D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61E225KE11D.pdf
Availability of GRM155R61E225KE11D
QUANTITY
GRM155R61E225KE11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61E225KE11D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61E225KE11D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61E225KE11D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61E225KE11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61E225KE11D Details Description
Related parts for GRM155R61E225KE11D
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 2-1/2" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 8 WIRE 54" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 450NH N87 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf