Murata Electronics North America GRM155R61H473KE19D
GRM155R61H473KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61H473KE19D
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61H473KE19D.pdf
Availability of GRM155R61H473KE19D
QUANTITY
GRM155R61H473KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61H473KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61H473KE19D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61H473KE19D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61H473KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61H473KE19D Details Description
Related parts for GRM155R61H473KE19D
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED TITANBRITE WM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V .25A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf