Murata Electronics North America GRM155R61H683KE19J
GRM155R61H683KE19J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61H683KE19J
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61H683KE19J.pdf
Availability of GRM155R61H683KE19J
QUANTITY
GRM155R61H683KE19J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61H683KE19J
Internal Part NumberEIS-GRM155R61H683KE19J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61H683KE19J
Related LinksGRM155R61, GRM155R61H683KE19J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61H683KE19J Details Description
Related parts for GRM155R61H683KE19J
IC AMP AUDIO PWR .108W AB 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 17.53MM datasheet.pdf
TERM COMPART LID 44X188X19.5MM datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO S3B 900HP RPSMA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf