Fox Electronics FXO-HC538-42
FXO-HC538-42 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC538-42
Brief Description
OSC XO 42.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC538-42.pdf
Availability of FXO-HC538-42
QUANTITY
FXO-HC538-42 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC538-42
Internal Part NumberEIS-FXO-HC538-42
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency42MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC538-42
Related LinksFXO-HC, FXO-HC538-42 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC538-42 Details Description
Related parts for FXO-HC538-42
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RCVR FSK/FM/ASK 32-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 108K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
150UF 450V 25X35MM 85C 5000H datasheet.pdf