Murata Electronics North America GRM155R71C104KA88D
GRM155R71C104KA88D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71C104KA88D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71C104KA88D.pdf
Availability of GRM155R71C104KA88D
QUANTITY
GRM155R71C104KA88D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71C104KA88D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71C104KA88D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71C104KA88D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71C104KA88D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71C104KA88D Details Description
Related parts for GRM155R71C104KA88D
CONN RING 4 AWG # 1/4 SOLIS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 25A 100V TO220AB datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 190MA 4.81 OHM datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf