Murata Electronics North America GRM155R71C333KA01J
GRM155R71C333KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71C333KA01J
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71C333KA01J.pdf
Availability of GRM155R71C333KA01J
QUANTITY
GRM155R71C333KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71C333KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71C333KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71C333KA01J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71C333KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71C333KA01J Details Description
Related parts for GRM155R71C333KA01J
RELAY SSR DC 380VAC 25A PCB datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf