Murata Electronics North America GRM155R71E273KA88J
GRM155R71E273KA88J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71E273KA88J
Brief Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71E273KA88J.pdf
Availability of GRM155R71E273KA88J
QUANTITY
GRM155R71E273KA88J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71E273KA88J
Internal Part NumberEIS-GRM155R71E273KA88J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71E273KA88J
Related LinksGRM155R71, GRM155R71E273KA88J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71E273KA88J Details Description
Related parts for GRM155R71E273KA88J
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE 15A 800V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 7S FIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf