Murata Electronics North America GRM155R71H153KA12D
GRM155R71H153KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H153KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H153KA12D.pdf
Availability of GRM155R71H153KA12D
QUANTITY
GRM155R71H153KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H153KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H153KA12D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H153KA12D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H153KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H153KA12D Details Description
Related parts for GRM155R71H153KA12D
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-DSBGA datasheet.pdf
ADAPTER DIP40/QFN44 ATMEL AVR datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 2.1A 73 MOHM SMD datasheet.pdf