Murata Electronics North America GRM155R71H561KA01D
GRM155R71H561KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H561KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H561KA01D.pdf
Availability of GRM155R71H561KA01D
QUANTITY
GRM155R71H561KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H561KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H561KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H561KA01D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H561KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H561KA01D Details Description
Related parts for GRM155R71H561KA01D
IC FPGA 60 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
ZIGBEE ROUTER, SMT, 2MW, OTA, CH datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55143IRZ datasheet.pdf
XFORMER ANSI METERING CURRENT RL datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W datasheet.pdf
ENSL,SILSP,SCF,PSA,RL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf