Murata Electronics North America GRM155R71H561KA01D
GRM155R71H561KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R71H561KA01D
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R71H561KA01D.pdf
Availability of GRM155R71H561KA01D
QUANTITY
GRM155R71H561KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R71H561KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R71H561KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R71H561KA01D
Related LinksGRM155R71, GRM155R71H561KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R71H561KA01D Details Description
Related parts for GRM155R71H561KA01D
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 8A datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND C-7 BAY SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf