Murata Electronics North America GRM155R72A561KA01D
GRM155R72A561KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R72A561KA01D
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0402
Datasheet Download
GRM155R72A561KA01D.pdf
Availability of GRM155R72A561KA01D
QUANTITY
GRM155R72A561KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R72A561KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R72A561KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R72A561KA01D
Related LinksGRM155R72, GRM155R72A561KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R72A561KA01D Details Description
Related parts for GRM155R72A561KA01D
CONN RCPT 40POS W/COVER GOLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHMS 2.0A 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE CHIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf