Murata Electronics North America GRM15XR61A153MA86D
GRM15XR61A153MA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR61A153MA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM15XR61A153MA86D.pdf
Availability of GRM15XR61A153MA86D
QUANTITY
GRM15XR61A153MA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR61A153MA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR61A153MA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR61A153MA86D
Related LinksGRM15XR61, GRM15XR61A153MA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR61A153MA86D Details Description
Related parts for GRM15XR61A153MA86D
EVAL MOD AUDIO PWR FOR TPA0253 datasheet.pdf
IGBT 1200V 70A 368W TO264 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL M23 RA datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf