Schaffner EMC Inc. FN2070M-12-06
FN2070M-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2070M-12-06
Brief Description
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 12A
Datasheet Download
FN2070M-12-06.pdf
Availability of FN2070M-12-06
QUANTITY
FN2070M-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2070M-12-06
Internal Part NumberEIS-FN2070M-12-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package5
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2070
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current12A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2070M-12-06
Related LinksFN2070, FN2070M-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2070M-12-06 Details Description
Related parts for FN2070M-12-06
RES SMD 1.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR STR SR.100 TP datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 45W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf