Murata Electronics North America GRM15XR71C472MA86D
GRM15XR71C472MA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR71C472MA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
GRM15XR71C472MA86D.pdf
Availability of GRM15XR71C472MA86D
QUANTITY
GRM15XR71C472MA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR71C472MA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR71C472MA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR71C472MA86D
Related LinksGRM15XR71, GRM15XR71C472MA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR71C472MA86D Details Description
Related parts for GRM15XR71C472MA86D
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.8V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MANUAL RIBBON CABLE TERMI datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 22POS 0.156" datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
DSUB 44 F CRIMP NM G50 HD CAD datasheet.pdf