Murata Electronics North America GRM15XR71H152KA86D
GRM15XR71H152KA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR71H152KA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM15XR71H152KA86D.pdf
Availability of GRM15XR71H152KA86D
QUANTITY
GRM15XR71H152KA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR71H152KA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR71H152KA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR71H152KA86D
Related LinksGRM15XR71, GRM15XR71H152KA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR71H152KA86D Details Description
Related parts for GRM15XR71H152KA86D
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
E2FM M12 SD2MM PNP NO datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf