Murata Electronics North America GRM15XR71H331KA86D
GRM15XR71H331KA86D picture photo
Mfg. Part Number
GRM15XR71H331KA86D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
GRM15XR71H331KA86D.pdf
Availability of GRM15XR71H331KA86D
QUANTITY
GRM15XR71H331KA86D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM15XR71H331KA86D
Internal Part NumberEIS-GRM15XR71H331KA86D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM15XR71H331KA86D
Related LinksGRM15XR71, GRM15XR71H331KA86D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM15XR71H331KA86D Details Description
Related parts for GRM15XR71H331KA86D
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf