Vishay/BCcomponents SFR25H0007500JR500
SFR25H0007500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007500JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007500JR500.pdf
Availability of SFR25H0007500JR500
QUANTITY
SFR25H0007500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007500JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007500JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007500JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007500JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007500JR500
IC REG BUCK 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO214AA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf