Vishay/Dale RNC55H4642FPRSL
RNC55H4642FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4642FPRSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4642FPRSL.pdf
Availability of RNC55H4642FPRSL
QUANTITY
RNC55H4642FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4642FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4642FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4642FPRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4642FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4642FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H4642FPRSL
IDC CABLE - MSC60A/MC60F/MSC60A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
KRIMPING DIE E1 (190270213) datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2700UF 50V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf