Murata Electronics North America GRM185C81A105KE36D
GRM185C81A105KE36D picture photo
Mfg. Part Number
GRM185C81A105KE36D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X6S 0603
Datasheet Download
GRM185C81A105KE36D.pdf
Availability of GRM185C81A105KE36D
QUANTITY
GRM185C81A105KE36D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185C81A105KE36D
Internal Part NumberEIS-GRM185C81A105KE36D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185C81A105KE36D
Related LinksGRM185C81, GRM185C81A105KE36D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185C81A105KE36D Details Description
Related parts for GRM185C81A105KE36D
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 192KHZ SAMPL RATE CONV 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 270K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf