Murata Electronics North America GRM185R61A105KE36J
GRM185R61A105KE36J picture photo
Mfg. Part Number
GRM185R61A105KE36J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
GRM185R61A105KE36J.pdf
Availability of GRM185R61A105KE36J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM185R61A105KE36J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM185R61A105KE36J
Internal Part NumberEIS-GRM185R61A105KE36J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM185R61A105KE36J
Related LinksGRM185R61, GRM185R61A105KE36J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM185R61A105KE36J Details Description
Related parts for GRM185R61A105KE36J
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT 900MHZ datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 18MM datasheet.pdf
OSC TCXO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf