Murata Electronics North America GRM1885C1H122GA01D
GRM1885C1H122GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H122GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H122GA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H122GA01D
QUANTITY
GRM1885C1H122GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H122GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H122GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H122GA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H122GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H122GA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H122GA01D
CONN PLUG 12POS .093 datasheet.pdf
JACK .032-.046".206"L SLD MNT SN datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf