Murata Electronics North America GRM1885C1H152JA01J
GRM1885C1H152JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H152JA01J
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H152JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H152JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H152JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H152JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H152JA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H152JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H152JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H152JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H152JA01J
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf