Cornell Dubilier Electronics CGS124UNX5L3PD
CGS124UNX5L3PD picture photo
Mfg. Part Number
CGS124UNX5L3PD
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS124UNX5L3PD.pdf
Availability of CGS124UNX5L3PD
QUANTITY
CGS124UNX5L3PD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS124UNX5L3PD
Internal Part NumberEIS-CGS124UNX5L3PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30A
Impedance-
Lead Spacing*
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS124UNX5L3PD
Related LinksCGS124U, CGS124UNX5L3PD Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS124UNX5L3PD Details Description
Related parts for CGS124UNX5L3PD
CONN RECEPT 25 POS METRIMATE datasheet.pdf
SIDAC MC BI 220V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THICK PANEL/GOLD PLA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AC CURRENT FLEX 3000A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 9.91MM datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf