Murata Electronics North America GRM1885C1H160JA01J
GRM1885C1H160JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H160JA01J
Brief Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H160JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H160JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H160JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H160JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H160JA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H160JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H160JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H160JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H160JA01J
MANUAL LAB WITH HARDWARE KIT datasheet.pdf
CONN RECEPT 19POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
TRANSLUCENT EPOXY ADH 1.7 FL.OZ. datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 96 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf