Murata Electronics North America GRM1885C1H180JA01J
GRM1885C1H180JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H180JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H180JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H180JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H180JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H180JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H180JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H180JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H180JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H180JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H180JA01J
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC LOAD MGMT SW P-CH 6-MICROFET datasheet.pdf
RELAY SSR 35A 3PH NO HT SINK 2PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
BUSHING 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 73POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf