Murata Electronics North America GRM1885C1H180JA01J
GRM1885C1H180JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H180JA01J
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H180JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H180JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H180JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H180JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H180JA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H180JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H180JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H180JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H180JA01J
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-TSSOP datasheet.pdf
DIE ASSY 75 OHM BNC BELDEN datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24-28AWG 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM datasheet.pdf
PIVOT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 19.8W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf