Murata Electronics North America GRM1885C1H1R1CA01D
GRM1885C1H1R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H1R1CA01D
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H1R1CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H1R1CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H1R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H1R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H1R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H1R1CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H1R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H1R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H1R1CA01D
REGU 15A 24VIN 6.6V TO 12.8VOUT datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
VOLTMETER 0-40VDC TFT PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
IC MIXER FUNDAMENTAL GP-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf