Murata Electronics North America GRM1885C1H270FA01J
GRM1885C1H270FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H270FA01J
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H270FA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H270FA01J
QUANTITY
GRM1885C1H270FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H270FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H270FA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H270FA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H270FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H270FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H270FA01J
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 1A TO-126 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 20V 16X25 105C RAD datasheet.pdf