Murata Electronics North America GRM1885C1H330FA01J
GRM1885C1H330FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H330FA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H330FA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H330FA01J
QUANTITY
GRM1885C1H330FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H330FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H330FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H330FA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H330FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H330FA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H330FA01J
RES 19.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 250A datasheet.pdf