Murata Electronics North America GRM1885C1H360JA01D
GRM1885C1H360JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H360JA01D
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H360JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H360JA01D
QUANTITY
GRM1885C1H360JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H360JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H360JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H360JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H360JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H360JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H360JA01D
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf