Murata Electronics North America GRM1885C1H472JA01D
GRM1885C1H472JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H472JA01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H472JA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H472JA01D
QUANTITY
GRM1885C1H472JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H472JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H472JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H472JA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H472JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H472JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H472JA01D
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
HPP V4 POWER CRIMP CONT FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT datasheet.pdf