Murata Electronics North America GRM1885C1H5R1BZ01J
GRM1885C1H5R1BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R1BZ01J
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R1BZ01J.pdf
Availability of GRM1885C1H5R1BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H5R1BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R1BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R1BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R1BZ01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R1BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R1BZ01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R1BZ01J
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220FL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 17MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 2450MA DIMMABLE datasheet.pdf