Murata Electronics North America GRM1885C1H5R5CA01D
GRM1885C1H5R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R5CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R5CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H5R5CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H5R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R5CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R5CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R5CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R5CA01D
IC DIFF TXRX W/TVS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO41 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .40" X1.5" datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM TERMINAL EXT RING datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf