Texas Instruments LM2674LD-3.3/NOPB
LM2674LD-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2674LD-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 16WSON
Datasheet Download
LM2674LD-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2674LD-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2674LD-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2674LD-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2674LD-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Sep/2015
Manufacturer Product PageLM2674LD-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-WSON (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2674LD-3.3/NOPB
Related LinksLM2674LD, LM2674LD-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2674LD-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2674LD-3.3/NOPB
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LCD TFT 4.3" 480X800 LED datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM 5SMPR130F K datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf