Murata Electronics North America GRM1885C1H5R6CZ01J
GRM1885C1H5R6CZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H5R6CZ01J
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H5R6CZ01J.pdf
Availability of GRM1885C1H5R6CZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H5R6CZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H5R6CZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H5R6CZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H5R6CZ01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H5R6CZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H5R6CZ01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H5R6CZ01J
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
09 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 90MA 15.24 OHM datasheet.pdf
RES 102 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf