Murata Electronics North America GRM1885C1H6R0DZ01J
GRM1885C1H6R0DZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R0DZ01J
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R0DZ01J.pdf
Availability of GRM1885C1H6R0DZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H6R0DZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R0DZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R0DZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R0DZ01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R0DZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R0DZ01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R0DZ01J
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 300mA (Switch) Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 24 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 30V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 96MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2413 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VPEDF,REC,8638,CRY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2506 datasheet.pdf