Murata Electronics North America GRM1885C1H6R1CA01D
GRM1885C1H6R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R1CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R1CA01D.pdf
Availability of GRM1885C1H6R1CA01D
QUANTITY
GRM1885C1H6R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R1CA01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R1CA01D
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 250KSPS 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBG datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
DIODE 200V 80A SOT227 datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf