Murata Electronics North America GRM1885C1H6R2DZ01D
GRM1885C1H6R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R2DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H6R2DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H6R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R2DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R2DZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R2DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R2DZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R2DZ01D
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf