Murata Electronics North America GRM1885C1H6R6DZ01D
GRM1885C1H6R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H6R6DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H6R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R6DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R6DZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R6DZ01D
IC SWITCH IR OPTICAL NPN SLOTTED datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 6POS 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS HSSDC2 SMT R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 10.4A 14 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf