TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39PE
D38999/26FG39PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG39PE.pdf
Availability of D38999/26FG39PE
QUANTITY
D38999/26FG39PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39PE
Related LinksD38999/, D38999/26FG39PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39PE Details Description
Related parts for D38999/26FG39PE
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
ANTENNA 458MHZ PLANAR (SMT) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 40POS W/STR GOLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
ANTENNA MOBILE 406-440MHZ BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 4POS datasheet.pdf