Vishay/Dale RNC60H7152FSRE6
RNC60H7152FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7152FSRE6
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7152FSRE6.pdf
Availability of RNC60H7152FSRE6
QUANTITY
RNC60H7152FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7152FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7152FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7152FSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7152FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7152FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7152FSRE6
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 225W datasheet.pdf
LED 1W STAR MCPCB GREEN INGAN datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 230V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 4-4 SILVER 14' datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 12A 125V datasheet.pdf