Cornell Dubilier Electronics FCN1913E222K-E1
FCN1913E222K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E222K-E1
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E222K-E1.pdf
Availability of FCN1913E222K-E1
QUANTITY
FCN1913E222K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E222K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913E222K-E1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E222K-E1
Related LinksFCN1913, FCN1913E222K-E1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E222K-E1 Details Description
Related parts for FCN1913E222K-E1
IC LINE DRIVER ADSL2+ DUAL 24QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CUTTER WIRE DUCT STRT CROS 9.64" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY MOSFET SMT SPST 60V 400MA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf