Murata Electronics North America GRM1885C1H6R8BA01J
GRM1885C1H6R8BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H6R8BA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H6R8BA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H6R8BA01J
QUANTITY
GRM1885C1H6R8BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H6R8BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H6R8BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H6R8BA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H6R8BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H6R8BA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H6R8BA01J
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MEMORY CASSETTE 4K WORD EEPROM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 12 POS datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 4C BRAID 300V datasheet.pdf