Murata Electronics North America GRM1885C1H8R0BZ01D
GRM1885C1H8R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H8R0BZ01D
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H8R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H8R0BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H8R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H8R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H8R0BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H8R0BZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H8R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H8R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H8R0BZ01D
FIXED IND 560NH 36A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf