Murata Electronics North America GRM1885C1H8R0DZ01D
GRM1885C1H8R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H8R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H8R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1885C1H8R0DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1885C1H8R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H8R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H8R0DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H8R0DZ01D
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H8R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H8R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1885C1H8R0DZ01D
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TOOL DIE SET LC/SC/FC 1.6-2.4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf