Murata Electronics North America GRM1885C1HR50CA01J
GRM1885C1HR50CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1HR50CA01J
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1HR50CA01J.pdf
Availability of GRM1885C1HR50CA01J
QUANTITY
GRM1885C1HR50CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1HR50CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1HR50CA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1HR50CA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1HR50CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1HR50CA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1HR50CA01J
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE DATA-ACQUISITION 20-CH datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS 1MM datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING COVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf
600 mA/1000 mA, 2.5 MHz Buck-Boost DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf