Murata Electronics North America GRM1885C2A1R8CA01D
GRM1885C2A1R8CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A1R8CA01D
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A1R8CA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A1R8CA01D
QUANTITY
GRM1885C2A1R8CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A1R8CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A1R8CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A1R8CA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A1R8CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A1R8CA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A1R8CA01D
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V 8TDFN datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 64POS SHROUDED datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf